Soru / Cevap

​Merhaba,

Soru sormadan önce bu yazıyı tamamen okumuş olmanız gerekiyor. Nedenini aşağıda açıkladım.

Bu yazıyı okumak sadece 5 dakikanızı alır. Bana ayıracak 5 dakikası olmayana benim de ayıracak zamanım yok. Kimse kusura bakmasın.

SORU SORACAKLARIN DİKKATİNE:

 1. Önce benim bir insan olduğumu bilin lütfen. Sosyal bir varlığım. Sevdiklerim, birlikte zaman geçirdiğim kişiler var. Okumaya, eğlenmeye, gezmeye, yemeye, içmeye vs ihtiyacım var. Sürekli bilgisayar başında oturup sabırsızlıkla sorularınıza cevap vermeyi bekleyen biri değilim. Bu blog, hayatımın ve zamanımın küçük bir parçasını oluşturuyor.
 2. Samsung’un veya bir başka firmanın maaşlı çalışanı olduğumu ya da 7/24 sizin sorularınıza anında cevap verme zorunluluğumun olduğunu sananlar var sanırım. Yok böyle bir şey! Samsung Galaxy Ace S5830 sahibi bir Android kullanıcısıyım sadece. Onlarca web sayfasından, yüzlerce makaleyi okuyarak kendim için tuttuğum notları yazıyorum bu blogta, o kadar.
 3. Yazılarım için saatlerimi harcıyorum. Siz de benim bu emeğime saygı duyuyorsanız, bir zahmet 10 dakikanızı ayırıp makalelerde ve yorumlarda yazılan her şeyi dikkatlice okuyun. Soru sorarken hazıra konmayın. Sorduğunuz sorunun cevabı makale içerisinde veya daha önce sorulan soruların içerisinde olabilir. Evet biliyorum o kadar çok şeyi okumadan hemen cevap almak istiyorsunuz ama cevabı zaten bu blogda olan sorular için herkese tek tek “şunun cevabı şurada, bunun cevabı burada” diye yol gösterirsem, bana zaman kalmaz. Bu kadar tembel olmayın.
 4. Soru sorarken kullandığınız üsluba önem verin. Buna sadece bu blogda değil, hayatınızın her alanında önem verin. İnsanlara saygılı olmakla bir şey kaybetmez, aksine çok şey kazanırsınız.
 5. “İyi niyetten kötülük doğarmış”. Beni, iyi niyetli olup kendim için tuttuğum notları herkesle paylaştığım için pişman etmeyin.
 6. Sorduğunuz soruya anında cevap yazmak gibi bir zorunluluğum yok. Ne zaman uygun olursam o zaman cevap yazarım ama açıkça şunu da söyleyeyim: Düzgün üslupla yazanlara öncelik veriyorum. Kimine de zamanım olsa bile cevap yazmıyorum. “Acil cevap bekliyorum!” diye soru soranlar… Daha çook beklersiniz, baştan söyleyeyim. 1. maddeyi bir kez daha okuyun.
 7. İletişim formu üzerinden de soru sormayın. Açıkça yazdım zaten, iletişim formu
  üzerinden soru sormayın, cevap alamazsınız diye.
 8. Eposta ile soru sormayın. Cevap alamazsınız.
 9. Soru sormak için tek yol ilgili yazının altındaki yorum bölümüdür. Neden? Çünkü sizin sorduğunuz bir soruya verdiğim cevap başka kişilerin problemi için de bir çözüm olabilir. Sorularınıza cevap vermemin amacı sadece bir kişiye yardımcı olmak değil, bu yazıları okuyan herkese yardımcı olmak. Bu yazıları her ay binlerce kişi okuyor. Herkes sorusunu bana direkt sorsaydı, hangisine cevap yazabilirdim? Ancak zamanımı verimli kullanırsam buradaki paylaşımlarımın kalitesi yüksek olabilir. Buna anlayış gösterin lütfen.
 10. Yasal olmayan telefonlara (kaçak, IMEI numarası değiştirilmiş, vs.) sahip olanlar, sorularının cevaplarını telefonu satın aldıkları veya IMEI numarasını değiştirttikleri kişilerden destek alabilirler. Burada cevap aramasınlar.
 11. Eğer sorunuza cevap yazmamışsam yukarıda anlattığım maddelerden bir veya birkaçına uymamış olabilirsiniz. Veya gerçekten unutmuş olabilirim.
Bunları neden yazdım? Küstah veya şımarık birisi olduğum için değil. Bunları bu şekilde yazmamı gerektirecek seviyede insanlar da bu bloğu ziyaret ediyor. Bu tür kişilerin erişimini filtreleyebilecek bir çözüm bulamadığım için bunları bu şekilde yazdım. Keşke sadece insan olabilen kişiler bu sayfayı ziyaret edebilse de ben de rahat etsem. İnsan gerçekten bıkıyor böylelerinden. Ama bu insan görünümlü canlılar yüzünden, bilgiyi gerçekten hak eden kişileri cezalandırmak istemiyorum. Yoksa kolayı var. Kapatırım bloğu, siz sağ ben selamet..

Hakkında sayfasında da yazdığım gibi amacım insanlara bir şey öğretmek değil. Benim bilgim ne ki başkasına öğreteyim? Bildiklerimi paylaşarak daha çok öğrenmek için yazıyorum ama yazdıklarımdan bir şeyler öğrenenler de varsa mutlu olurum.

Yazılarımı okuyanlardan yağmur gibi sorular geliyor. İlk başlarda bu sorulara iyi niyetle yaklaşarak tek tek cevap vermeye çalıştım. Ancak gördüm ki her soruya cevap vermek hem adil değil hem de buna zamanım yok. Tembelleşip en basit şeyleri bile Google’da aramak varken burada soranların sayısında artış oldu. İyi niyetimin suistimal edildiğini düşündüğüm için ve Türk insanının, ister doğru olsun ister yanlış, “beleş” bilgiyi çok sevdiğini bildiğimden, sadece kaliteli sorulara cevap verebilmek adına artık soru sormak için aşağıdaki Bağış Yapın butonuna tıklayarak PayPal üzerinden (dünyanın en güvenilir sistemlerinden birisidir) 25 TL bağış yapanların sorularına cevap veriyorum.

“Manyak mıyım? Niye 25 TL vereyim! Google’da arar bulurum o cevabı!” diyorsanız doğru yoldasınız. Ben de aynısını söylüyorum zaten. Tembellik yapmayın, arayıp kendiniz bulun istiyorum o cevapları. Para kazanmak için yapmıyorum yani bunu. Ama paranız bolsa ve tembellik yapmak istiyorsanız buyurun sorun.

Özgür Turanlı
324 thoughts on “Soru / Cevap”

 1. Özgür Bey Merhaba;

  Blog üzerinden size ulaşmak oldukça güç ancak sormam gereken bazı şeyler var. Payşalımlarınız ve emeğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Samsung Galaxy Ace s5830 kullanıcıyım. Anlatımınıza göre 4.2.1 Jelly Bean kurulumunu sorunsuz gerçekleştirdim. Ancak telefonda kasılmalar meydana geliyor stabil çalışmıyor. Telefon kendi kendine restart atıyor ya da donma oluyor. Ayrıca Link2sd ile sd kartı dahili hafızaya dahil ettim. Uygulama dosyalarını sd kartta linkledim. Fakat kullanmakta olduğum SD kart class 6 düzeyinde. Sizce yaşadığım problemin nedeni tümüyle bu durumla ilgili olabilir mi? Fikriniz nedir?

 2. Merhaba Özgür Bey;

  Supersu ile Root yaptığım s5830 cihazım Link2sd ile de sd kartın bir bölümünü dahili hafıza kartı olarak tanımladım. Sonrasında dahili hafıza kartında yer alan sisteme önceden yüklenmiş uygulamaların verilerini sd kartta linkledim. Örneğin Google Play Store gibi sistemde yer alan uygulamalar silindi. Aynı zamanda Supersu uygulamasıda silindiği için Link2sd uygulamasıyla yaptığım linkleme bozuldu. Bundan dolayıdır ki sisteme önceden yüklü olan uygulamaların veri dosyaları Supersu slindiği için Root izni kayboldu.. Örneğin Google play hizmetlerini, facebook, Whatsapp gibi uygulamaları yeniden yükleme çalışsamda yüklenemedi yada dahlini hafıza kartında yeterli yer olmasına rağmen yüklemiyorum. Benim sorum şu bu problemi ne şekilde giderebilirim ya da örneğin yeni bir room 4.2.1Jelly Bean yüklesem sistem uygulamaları geri gelir mi?

 3. abi sayende telefonumun hafızasını arttırdım. ancak Link2SD ile sadece yüklediğim uygulamaları linkleyebiyorum (yani oluşturduğum bölüme taşıyabiliyorum.). Sistem uygulamalarını da linklemenin bir yolu var mı…

  • Soru ile kasıt “GT-S5830İ için de bir şeyler var mı?”, sanırım?

   S5830i kullanmadığım için hiç araştırmadım ancak okuduğum kaynaklarda (XDA) hiç de görmedim.

 4. Arkadaşlar Telefonumu Açarken Sadece Samsung Galaxy Ace Yazısı Çıkıyor Başka Bişey Gelmiyo Orda Kalıyor.. Ne Yapmam Gerek Acaba? Bi Yardımcı Olurmusunuz?

 5. Merhabalar abicim. Uzun zamandır pek takip edemiyorum. Çok yoğunum bu aralar. Fazla takılamıyorum ınceleyemıyorum, eskisi gibi bilgilenemiyorumm.. Biraz bilgileneyim dedim. Nede olsa senden öğreneceğimiz ve paylaşacağımız çok şey var. Öğrenmek istedigim birşey var Bu partition işleminde telefon üzerinden swap değeri soruyor bu nedir. Çok işe yarar birşey oldugundan bahsetmıssın ama herhangi bir bilgi vermemişsin nedir ne işe yarar ne gibi değişiklik sağlar. Yararlımı zararlımı :))

 6. benim surumum 2.3.3 ben guncelle deyince telefonunuz için guncelleme yok diyo yardım edebilirmisiniz 2.3.6 nasıl çıkartıcagım ?

Comments are closed.