Spotify Premium’u Bırakıp Youtube Premium’a Geçtim

Bir müzik profesyoneli değil de ortalama bir müzik dinleyicisi gözüyle, Spotify Premium hesabımı neden sonlandırıp Youtube Premium’a geçtiğimi aktarmaya çalışacağım.

Burada sizinle teknik detayda bir inceleme yerine (Spotify’daki müziklerle Youtube’taki müziklerin osiloskopta dalgalarının karşılaştırılması ve ses kalitesinin incelenmesi örneğin), bir dinleyici olarak ne gibi deneyimler yaşadığım, kendimce hangisini neden daha iyi bulduğum gibi konulara odaklanacağım.

Sennheiser, Bose, JBL, Apple gibi markaların hoparlör ve kulaklıklarını kullanıyorum. Bunlarla yaptığım kişisel testlerde, ses kalitesi açısından insan kulağının ayırt edebileceği bir fark duyamadım.

Spotify sadece ses (müzik ve podcast) hizmeti veren bir şirket. Youtube ise ses ve görüntü hizmeti veriyor. Yani tek bir abonelik ile hem videolara hem de müziklere reklamsız erişim sağlayabiliyorsunuz. Üstelik Youtube (₺25.99), yazının yayımlandığı an itibariyle Spotify’a (₺26.99) göre daha uygun bir fiyat sunuyor.

Spotify müzik ağırlıklı içerik sunduğu için ve müziği de her zaman dinlemediğim için Spotify aboneliğine ödediğim ücretin bir kısmının buhar olduğu hissiyatını taşırdım hep. Oysa Youtube için ödediğim her bir kuruşun karşılığını aldığımı düşünüyorum. İlgi alanıma giren bir çok şeyi Youtube’tan izliyorum. Sadece müzik dinlemiyorum. Ve son zamanlarda Youtube’taki reklam sayıları ve süreleri o kadar abartıldı ki, reklamlı haline katlanabilenlere gerçekten şaşırıyorum.

İllegal yolları kullanarak hiçbir bedel ödemeden reklamların engellenmesini onaylamıyorum. Bunun hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Öğrenci bile olsanız, öğrenciye göre daha uygun fiyatlı paketler mevcut, bunları kullanabilirsiniz Öğrencisiniz diye kaçak elektrik mi kullanıyorsunuz örneğin?

Spotify’da bulamadığım birçok müziği Youtube’ta bulabiliyorum. Youtube’un müzik arşivi gerçekten çok daha zengin.

Youtube’un (Müzik uygulamasını kastediyorum özellikle)  hiç mi kötü tarafı yok Spotify’a göre? Var elbet olmaz mı? Kullanıcı deneyimi konusunda Spotify’ı daha başarılı buluyorum. Arayüz, playlist seçimleri ve kullanıcıların birbirleriyle etkileşimi konusunda Spotify kesinlikle çok daha başarılı ancak Google’ın bu konuda kısa sürede ilerleme katedeceğini umuyorum.

Özetle, Spotify Premium’u iptal edip Youtube Premium’a geçtiğim günden beri çok doğru bir karar verdiğimi ve ödediğim her bir kuruşun karşılığını aldığımı düşünüyorum.

Leave a Comment