Steve Jobs’ın Tükürdüğünü Tim Cook mu Yalayacak?

Steve Jobs inatçı bir kişilik. Adobe Flash’a kafayı taktı ve ne yaptı etti sonunu getirdi (sadece onun payı yok ama olsun).

Tabi olay farklı. İşin aslını bilmeyenler meselenin Flash’ın, bataryayı çabuk tüketmesi olarak görmeye devam ediyor. İşin aslını bilenler de Apple’ın Flash’a kendi uygulama mağazası olan App Store’a zarar vermesinden endişe duyduğu için savaş açtığını biliyor (Flash’ın içinde barındırdığı ActionScript dili ile uygulama yazmak mümkün olduğu için).

Steve Jobs aynı inadı hatırlarsanız iPad’in ekran boyutu için de göstermiş ve 7 inç ekranlı tabletler için: “7 inçlik ekran, uygulamalar için çok küçük. Tablet için en küçük ekran 10 inçtir. Kullanışsız. Kullanıcılar böyle bir ürünü sevmezler” demişti.

Gelin görün ki, Amazon’un 7 inçlik Kindle Fire başarısına bir de yok satan Google Nexus 7 eklenince Apple çark etmiş görünüyor. Apple’ın yakın bir zamanda 7-8 inç arası bir boyutta iPad mini tablet üreteceği (hatta üretimine başladığı) söylentileri dört bir yanda dolanıyor.

Benzer şekilde, iPhone’un ekran boyutunun 3.5 inçten daha fazla olmaması gerektiğini savundu durdu. Android telefonların ekranları 5 inçleri gördü (o kadar büyüğüne de gerek var mıydı, tartışılır). Ama son Android telefonlar ağırlıklı olarak 4-4.5 inç ekran boyutunu kullandılar ve satış rakamları gösterdi ki, kullanıcılar daha büyük ekran istiyorlardı.

Güvenilir kaynaklar Apple’ın sonbahara doğru en az 4 inç ekrana sahip yeni bir iPhone’u piyasaya süreceğini iddia ediyor. 3.5 inç inadının gereksiz olduğuna ikna olmuşlar sanırım.

Apple (Steve Jobs) hep övünür ya kendisiyle.. Ben vizyonerim.. Sizin için en iyisini ben bilirim, ben üretirim..

Vizyoner Apple, hep piyasaya yön verirdi. Görünen o ki şimdi Apple’a yön veriyorlar.

Gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Eğer iPad mini piyasaya sürülürse, Steve Jobs’ın tükürdüklerini Tim Cook yalamış olacak (Bence doğrusu da bu zaten).

 

Her şeyin en iyisini ben bilirim diyen şirketleri hep çok tehlikeli bulmuşumdur. Kullanıcılarının sesini dinleyen (her dediğini yapan değil ama kullanıcılarının düşüncelerini değerlendiren) şirketlere de hep saygı duymuşumdur. Umarım Apple, Tim Cook ile bu yolda hızla ilerler.

 

İyi haftalar diliyorum.


4 thoughts on “Steve Jobs’ın Tükürdüğünü Tim Cook mu Yalayacak?”

  1. Apple’ın Adobe Flash Player’a destek vermemesinin en önemli sebebi HTML5’tir. Bildiğiniz üzere HTML5 flash zorunluluğunu ortadan kaldıracaktır. Apple HTML5’e büyük destek vermektedir.

    • Apple, HTML5 gibi açık standartlara destek veren bir şirket olsaydı (evet HTML5’e destek veriyor çünkü çıkarları o yönde ama Apple açık kaynaktan genel olarak çok korkan bir şirkettir), uygulamalar için yeni bir düzen yaratıp bunları sadece kendi kriterlerine uyan ve iTunes üzerinden indirilip kurulabilen bir sistemi insanlara dayatmazdı. Apple, açık kaynağa sözde destek verir. Çıkarı varsa destek verir. Apple’ın HTML5’e destek verip vermediğini, 5 yıl sonra HTML5 çok güçlendiğinde anlarız. O zaman uygulama yerine HTML5 tabanlı uygulamalar yaygınlaşmış olur ve insanlar iTunes üzerinden uygulama satın alıp Apple’a %30 komisyon ödemek yerine, gönüllerince HTML5 tabanlı uygulamaları satın alırlar. Apple böyle bir kayba göz yumar mı sizce?

      Apple’ı çok iyi tanımak lazım. Flash’a destek vermemesinin EN ÖNEMLİ sebebi, Flash’ın ActionScript dili ile uygulama geliştirilebilir olmasıdır. Apple rekabeti sevmez. TEKEL olmak ister. Neden Google Haritalar gibi çok iyi çalışan bir uygulamayı iOS6’da kaldırdı da yerine çok tepki alan bir uygulama koydu? Hatta Tim Cook özür bile diledi ama geri adım atmadı. Neden? Çünkü insanların koyun gibi olduklarının, itiraz etseler bile tığış tıpış Aplle ürünleri alacaklarının farkındalar. Tim Cook, Google Harita vakasıyla insanların hangi kıvamda olduklarını test etti ve gördü ki sesleri çıksa bile sürü dağılmıyor. Önlerine ne koysalar onu tercih ediyorlar ve Apple Google’ın önünü şimdiden kesmek istiyor çünkü KORKUYOR. İleride Apple’ı bitirebilecek olan TEK şirket var. O da Google.

      Olaylara objektif bakarsak, gerçek sebepleri görebiliriz. 1. Dünya Savaşı bir Sırp milliyetçinin Avusturya-Macaristan İmparatorluğu veliahtını öldürdüğü için mi çıktı, yoksa Almanya ve İtalya’nın sömürge arayışı nedeniyle mi? Görünen sebeplerle, gerçek sebepleri çok iyi ayırt etmek lazım.

Leave a Comment