Yandex.Browser ve Yandex.Store’dan Sonra Yandex.Kurumsal

Yandex, 2013’e iddialı girme hazırlığında.

Web tarayıcıların, bir arama motoru için öneminin gayet farkında olan Yandex, daha önce Firefox ve Opera’yı kendisi için özelleştirmişti. Sonunda stratejik bir karar verdi ve en büyük rakibi Google’ın geliştirdiği Chromium (Google Chrome diye bildiğimiz web tarayıcı aslında Chromium’un ta kendisidir) açık kaynak web tarayıcısını kendisi için özelleştirerek Yandex.Browser‘ı 1 Ekim 2012’de duyurdu. Hemen arkasından da Android Market’in (yeni adıyla Google Play) Yandex versiyonu olan Yandex.Store‘u duyurdu. Makaleyi yazdığım sıralarda uygulama sayısının 38000’in üzerinde olduğu bilgisi vardı.

Bunların hepsi ilginç gelişmeler çünkü görünen o ki, Yandex en büyük rakibi Google ile, Google’ın yarattığı silahları kullanarak savaşmayı planlıyor (bu silahları, Rusya’da kızışan rekabette kullanmak için planlamış da olabilirler). Bu kimileri için ‘rakibinin büyüklüğünü peşinen kabul eden Yandex için yenilginin baştan kabul edilmesi’, kimileri için de ‘çok stratejik ve doğru’ bir karar. Açıkçası ben hangisinin doğru olduğuna net bir şekilde karar veremiyorum ancak bu gelişmelerin Yandex’in benim gözümdeki imajında biraz düşüşe neden olduğunu da itiraf etmeden geçemeyeceğim. Açıkçası ilk çıktığında Yandex’in Google ile rekabet edebilecek özgün bir alternatif olduğunu düşünmüş ve çok sevinmiştim. Umarım bu stratejik kararlar Yandex ve biz internet/teknoloji kullanıcıları için hayırlı olur.

Google da belki bu vesileyle global olarak güçlü olmanın lokal olarak güçlü olmaktan geçtiğini anlar ve Türkiye’de vergisini veren resmi bir şirket kurarak faaliyetlerine bir an önce başlar. Bu işlerin sadece AdWords ve AdSense hesaplarına lokal destek vermekle olmadığını, Türkiye’de fiziksel olarak bir güç olması ve tüm kanalları kullanması gerektiğini idrak eder. Yandex bunu iyi bir şekilde yapıyor ve bunun avantajlarından da yararlanıyor. Ben bugün bir Yandex çalışanı ile yüzyüze konuşup, kahvemi yudumlayıp Yandex’te “şu da olmalı” diye geri bildirim verebiliyorsam ve bu bende Yandex’e karşı sempati yaratıyorsa, aynısını Google da yapabilmeli. Ki bu işin en basit ve belki de başarıya en az etki eden hali. Sektördeki şirketlerle sıcak ilişkilerin kurulması işin “Pazarlama” ayağında da çok etkili olacaktır çünkü özellikle Türk milleti gibi içine değil de dışına bakan bir toplumda şirketlerin nasıl bir imaj çizdiği son derece önemli.

Yandex’in bu hamlesi beni sadece şu açıdan çok şaşırttı. Daha önce Android üzerine tartıştığımız bazı Yandex çalışanları/yöneticileri açık kaynak kodla çalışan yazılımların güçlü olamayacağını, örnek olarak da iOS-Android rekabetini vererek dile getirmişlerdi. Ben de bu fikirlerin Yandex’teki genel bir kanı olduğunu düşünmüştüm ama şimdi anlıyorum ki Yandex’in tepe yöneticilerinin bakış açıları çok daha farklıymış. Belki de bu, en doğru yaklaşım olan “tüm platform kullanıcılarına kucak açmak” kararı da olabilir. Sonuçta bir arama motoru iseniz, çok önemli bir çoğunluğa sahip olan bir platformu dışlayamazsınız. Böyle bir lüksünüz olamaz. Google’ın iOS için geliştirdiği uygulamaları sürekli güncel tutması gibi.

Bir sonraki adım olarak Yandex’in yakın bir gelecekte AOSP (Android Open Source Project) kodlarını kullanarak Yandroid diye yeni bir mobil işletim sistemi duyurması bana bundan sonra hiç uzak bir ihtimal olarak gelmiyor.

Bir de Yandex’in yakınsama stratejisi gereği Google Dokümanlar gibi bir bulut tabanlı dosya paylaşım, yönetim, ortak çalışma platformuna çok acilen ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Böyle bir altyapı hazırlamak aylar süreceği için Zoho gibi bir şirketin satın alınarak Yandex.Disk’e entegre edilmesi daha pratik (pratik olduğu kadar da maliyetli) bir çözüm olabilir.

Bu makaleyi yazdığım sıralarda Yandex Türkiye, resmi olarak Yandex.Kurumsal‘ı duyurdu. Okuyucularım hatırlayacaklardır, geçen sene yazdığım Yandex’ten 1000 Ücretsiz E-posta Hesabı! başlıklı makalemde neredeyse tüm şirketlerin bu ücretsiz hizmetten yararlanabileceğini duyurmuştum çünkü Türkiye’de çalışan sayısı 1000’in üzerinde olan şirket sayısı çok fazla değil. Yandex.Kurumsal gerçekten önemli bir silah zira Google benzer hizmeti sadece 10 hesaba kadar ücretsiz sunuyor. Bir diğer rakip Microsoft ise 500 hesaba kadar ücretsiz hizmet veriyor (domains.live.com). Bu hamle, kullanıcıları tamamen Yandex ekosistemine çekmeye yönelik Browser ve Store hamlesi ile örtüşen, mantıklı bir hamle.

Bir sonraki yazımda, Yandex’in Türkiye’de duyurması muhtemel hizmetlerini paylaşacağım. Evet, Yandex’in aslında bilmediğimiz o kadar güzel hizmetleri var ki.. Bunları tek tek Türkiye için de yerelleştirerek sunacaklar. Bakalım bu hizmetler nelermiş..

4 thoughts on “Yandex.Browser ve Yandex.Store’dan Sonra Yandex.Kurumsal”

  1. YANDEX bende antipati uyandırdı. Zorla bir insanın bilgisayarının açılış sayfaları değiştirilp yandex yapılmaz. Asla kulanmayacağım. Nefret ediyorum.

  2. bu iş izinsiz olarak ekrana sabitlenerek insanları acze düşürerek olmaz hiç hoş olmayan bu gibi girişimler ancak ve ancak antipati doğurur yapılan ve seçilen bu yol yanlıştır. böyle mücadele olmaz. saygılar

Leave a Comment